Nobel Medicus Last Issue

Issue No: 54 Volume: 18 | No: 3 | September-December 2022

Değerli Meslektaşlarım, Dostlarım,

Birlikte bir yılı daha bitiriyoruz. Pandemi, ekonomik sıkıntılar, komşularımızdaki savaşlar ve muhtelif nedenlerle yaşadığımız gerginlikler umuyoruz bu biten yıl ile sonlanır. Bizler 2022 yılını ardımızda bırakırken ışıl ışıl bir geleceğe bakabilme arzusu ile sizlere Nobel Medicus’un 2022 son sayısını sunuyoruz.

Bu sayı elinize geçtiğinde soğuk kış günlerine girmiş olacağız. Gelen günlerin klasik kış sorunlarının ötesine geçmemesini ve yeni farklı salgınların olmaması çok önemli. Ancak yanı başımızdaki savaşın hatta savaşların hava/su/çevre kirliliğine yol açtığını ve açmaya devam edeceğini görüyoruz. Bu tablonun yakın çevredeki, özellikle Türkiye’de yaşayanlarda kronik toksisiteyi artıracağını, halen kronik toksisitenin insanlarımızın %75’ini gizli enflamasyonla etkilediği gösterildi. Gizli enflamasyonun ise tüm sistemlerde nedeni çok net gösterilemeyen sorunların (kanserden nörodejeneratif hastalıklara, otoimmün hastalıklardan enfeksiyon direncinin azalmasına kadar) temel sorumlusu olduğunu biliyoruz. Yani biz sağlıkçıların işi oldukça zor gözüküyor.

Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu bu sayımızın yedi farklı şehrimizden gelen araştırmaları içermesi. Konular da son derece ilginç; ülkemizde vitamin D düzeyinin şehirlerarası farklılıkları; kan bağışçılarının bağışlardan vazgeçme nedenleri; diş hekimliğinde çok değerli olabilecek çalışmalar; aile hekimliğinin randevu sorunları; diş hekimlerinin kas iskelet sorunları ilginizi çekebilecek konular.

Portremiz Ord Prof İhsan Hilmi Alantar. Türk pediatri biliminin öncülerinden olan değerli hocamızın yaşamı ve mücadelesi son derece eğitici. Okumanızı öneririm.

Keyifli, huzurlu bir yeni yıl dileğimizle

Nobel Medicus ailesi adına

Prof Dr Cihan Aksoy
Editör

Journal Content

INFORMATIONS FOR AUTHORS

Our journal, Nobel Medicus, publishes articles in Turkish and English in the field of pharmacy and medicine.

ABOUT THE JOURNAL

The multidisciplinary medical, general scientific and impartial journal named Nobel Medicus is published by Nobel İlaç San. ve Tic A.S. powered by.

PAYMENT POLICY

The publication of articles and the execution of article processes in the journal are free of charge.

AIMS AND SCOPE

Nobel Medicus is a scientific open access publication.

PUBLICATION ETHICS

Nobel Medicus is an independent publication on scientific research, and the editorial policy is determined by the editors.

CHECK THE STATUS

Latest status in referenced publications.

ARCHIVE

The entire Nobel Medicus issue archive.

INDEXES

Our journal is registered in national and international indexes.

CONTACT US

Contact, Subscription and Letters to the Editor

Nobelyum