Current Issue: 53
Issue: 53
Volume: 18
No: 2
Year: 2022
Period: May-August

Editorial


Değerli Meslektaşlarım, Dostlarım,

Yıllar hızla geçiyor. “Multidisipliner, bağımsız, hakemli bilimsel bir tıp dergisi ülkemiz için önemli bilimsel bir gereksinimdir” inancı ile 18 yıl önce Nobel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy önderliğinde ilk sayısını baskıya veren ve o günden beri tüm sayılarını ücretsiz dağıtan; kara kaşlı, kara saçlı genç ve atak profesörlerden oluşan Nobel Medicus Editörler Kurulunuz olarak, artık iyice ağarmış biraz da seyrelmiş saçlarımızla, fakat aynı şevk ve heyecanla onurlu görevimizi sürdürüyoruz.

Siz değerli okuyucularımız, takipçilerimiz, bilim insanları, hakemlerimiz, yazı işleri ekibimiz, sponsorumuz bizi yalnız bırakmadınız. Hepinize teşekkür ederiz.

53. sayımızın 8 araştırma makalesi görüyorsunuz. Araştırmaların ülkemizin hemen her köşesinden (Şanlıurfa Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Hemşirelik, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp ffakültesi - Halk Sağlığı, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi - Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi ffakülteleri, İzmir 9 Eylül Tıp ffakültesi - Nöroşirurji, Erzurum Atatürk Üniversitesi
- Diş Hekimliği ffakültesi - Radyoloji, Ankara Üniversitesi Tıp ffakültesi
- Halk Sağlığı ve bunların yanı sıra İran Ahvaz Jundishapur Üniversitesi Sağlık Bilimleri - Genetik) ve çok farklı branşlardan gelmesi dergimizin tıpta multidisipliner ve kısmen çok uluslu yönünü ortaya koyuyor.
Uluslararası ve ulusal indekslerdeki yerimizi koruyoruz. Çok daha iyiye gitmenin sizlerin araştırmalarınızı göndermeniz ve dergimizdeki yayınları site etmeniz ile mümkün olduğunu da biliyoruz.

Bu sayımızın portre kişisi cumhuriyet tarihimizin çok önemli ve değerli bir ismi olan Ord Prof Dr Sadi Irmak hocamız. Lütfen okuyunuz. O dönemde dile getirdiği pek çok sorunun büyük bir kısmının günümüzde de devam ettiğini ve bu konuları gündemde tutmanın ülkemizdeki tıp bilimi açısından hala çok önemli olduğunu göreceksiniz. Ailesinin 7. çocuğu olarak doğmuş ve başbakanlığa yükselmiş bir bilim insanının yaşam öyküsünün sizleri de etkileyeceğini düşünüyorum.
Gelecek günlerin ülkemiz için nice güzelliklere gebe olduğu, tüm sağlık çalışanlarının hak ettiği manevi ve maddi desteği göreceği ümit ve inancıyla.


Editörler Kurulu adına

Prof Dr Cihan Aksoy


Articles in this issue


89-98
99-106
107-115
2012-2018 YILLARINDA BİR MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ’NE BAŞVURAN KURŞUN İNTOKSİKASYONLARININ ANALİZİ: SESSİZ BİR PANDEMİ
Eliz Kuman Oyman, Duygu Acar Karagül, Elif Altundaş Hatman, Şule Dokur, Nuray Özgülnar
116-124
125-131
132-136
137-143
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN DEGENERATIVE BONE CHANGES IN TEMPOROMANDIBULAR JOINT AND KNEE OSTEOARTHRITIS
Ayhan Kul, Kübra Törenek Ağırman, Muhammet Uğur Öztürk, Binali Çakır
144-150
151-154