Nobel Medicus Last Issue

Issue No: 58 Volume: 20 | No: 1 | January-April 2024

Değerli Meslektaşlarım,

2024 yılına girdik. Bu yazıyı yazarken henüz mahalli seçimler yapılmamıştı, siz okurken yapılmış olacak. Umarım sonuçlar hepimiz için hayırlı ve yararlı olur. Ülkemizdeki sağlık sistemine ilişkin sorunlara sağlıkçı gözüyle baktığımızda şu aralar çok mutlu olduğumuzu söyleyebilmek genelde çok mümkün değil. Gerek üreticilerin gerekse ithalatçıların fiyatları stabilize edebilmeleri oldukça zor. Hekimler ve eczacılar zor çalışma şartlarına, bir de temini zor ilaçların ilave olmasını doğal olarak istemezler. Seçimlere öylesine yoğunlaştık ki umarım seçim sonrası dönemlerde tıbbi eleman, malzeme, ilaç temini, kalite, çalışma şartlarımıza yönelik düzelmeler ve düzenlemeler hızlıca yapılır.

Bilimsel bir derginin önsözüne ülke şartları ile başlamanın doğru olmadığının bilincinde olmakla beraber, bilimsel çalışmaların uygun ortamlarda çok daha kolay filizleneceği gerçeğinden hareketle böyle bir giriş yapma ihtiyacı hissettim. Ne mutlu ki dergimiz sizlerin araştırmaları ve Nobel İlaç’ın karşılıksız koşulsuz desteği ile 20 yaşına doğru ilerliyor. Pek çok ciddi uluslararası indekste yer almakla beraber eksik olduğunu düşündüğümüz Medline başvurularımızı sürdürüyoruz, ancak buradaki başlıca sıkıntımız Nobel Medicus’taki yayınların araştırmacılar tarafından site edilmelerindeki eksiklik. Ciddi hakem denetimleri ve kaliteli yayınlar anlayışımızı sürdürüyoruz ve bu çabamız tüm bilimsel indekslere girinceye kadar devam edecek.

Bu sayımızda iki derleme ve beş araştırma mevcut. Derlemelerden biri Romanya T. Popa Üniversitesi’nden bir meslektaşımızın yazdığı irritabl barsak sendromunda nöropsikiyatrik değişikliklere yönelik bir ön çalışma raporu, diğeri ise büyük tıp ve siyaset insanı Dr. Adnan Adıvar hocanın portresi.

Araştırmalar ise her sağlıkçının ilgisini çekecek çalışmalar. Benzer araştırmaların bir arada toplandığı özgün bir Nobel Medicus ile karşınızdayız. Umarım ilginizi çeker ve kendinizden bir şeyler bulursunuz bu çalışmalarda.
2024’ün sağlık, huzur, mutluluk ve bereket getirmesi dileğimle,

Prof. Dr. Cihan Aksoy
Editörler Kurulu adına

Journal Content

INFORMATIONS FOR AUTHORS

Our journal, Nobel Medicus, publishes articles in Turkish and English in the field of pharmacy and medicine.

ABOUT THE JOURNAL

The multidisciplinary medical, general scientific and impartial journal named Nobel Medicus is published by Nobel İlaç San. ve Tic A.S. powered by.

PAYMENT POLICY

The publication of articles and the execution of article processes in the journal are free of charge.

AIMS AND SCOPE

Nobel Medicus is a scientific open access publication.

PUBLICATION ETHICS

Nobel Medicus is an independent publication on scientific research, and the editorial policy is determined by the editors.

CHECK THE STATUS

Latest status in referenced publications.

ARCHIVE

The entire Nobel Medicus issue archive.

INDEXES

Our journal is registered in national and international indexes.

CONTACT US

Contact, Subscription and Letters to the Editor

Nobelyum